Proč je slovo typerwiter v jedné řadě?

rozložení qwerty klávesniceKlávesnice QWERTY byla vymyšlena  proto, že tehdejší mechanické psací stroje se často zasekávaly. Víte, že rozložení klávesnice je navrženo tak, aby zpomalovalo psaní?

Slovo typweriter (psací stroj) je nejdelší slovo horní řady. Proč? Když v roce 1873 klávesnici předváděli zákazníkům, muselo se na ní přece dát psát rychle:)

Dobrá zpráva je, že rychlost psaní lze správným tréninkem zlepšit,  nejlépe psaním všemi deseti:)

4 komentáře u „Proč je slovo typerwiter v jedné řadě?

  1. Dobry den,

    teorii pro rozlozeni klavesnice na „qwerty“ je nekolik, z nichz ta, aby zpomalovalo psani, je nejmene pravdepodobna. Daleko pravdepodobnejsi je, ze pismena jsou volena tak, aby se na psacim stroji nezasekavala ramena pismenek casto psana vedle sebe (tzv. digramy).

    Dalsi teorie pak je, ze jednou rukou se pise pomalu a proto byla snaha rozdelit pismena casto kladena vedle sebe na dve poloviny tak, aby se prsty rukou stridaly a tim se zrychlila rychlost psani.

    Pri prechodu z psaciho stroje na pocitac bylo vymysleno rozlozeni „Dvorak“, ktere by melo byt optimalizovano jiz bez potreby nezasekavat ramena na psacim stroji, ale spise na rychlost psani. Je to velmi strucne a apeluji na nalezeni dalsich informaci, ale rozlozeni „qwerty“ s nejvetsi pravdepodobnosti nebylo vytvoreno proto, aby zpomalovalo psani.

  2. Uvedené informace jsou mylné. Rozložení klávesnice není navrženo tak, aby zpomalovalo psaní, ale naopak, aby jej zrychlovalo (nezasekávaly se typové páky). Dalším věčně tradovaným omylem je, že možnost rychlého psaní slova typewriter (v článku značně zkomoleno). Kdyby tomu tak mělo být, tak by bylo umístěno na základní řadě. Navíc posloupnost znaků ewr je pro psaní dosti nevýhodná. Také je nutné si uvědomit, že v té době neměla rychlost takový význam jako dnes. Mnohem důležitější byla přesnost zápisu, než rychlost. Proto také byly s psacími stroji dodávány i písařky (absolventky speciálního kurzu).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *